شاهرود علما

حجت الاسلام والمسلمین روح الله امینی، در گفت و گو با شاهرود علما بابیان اینکه سنت چهارشنبه آخر سال سنتی مربوط به زمان آتش پرستی ایرانیان است، اظهار کرد: امروز ما نباید بگذاریم که چهارشنبه ی آخر سال با آن تلخی های همیشگی اش شیرینی سال نو را از کام برخی هموطنان بگیرد و خانواده های آنان را عزادار کند.

استاد حوزه علمیه اصفهان بابیان اینکه از نگاه دینی، ما هیچ دلیل عقلی و شرعی برای برگزاری اینگونه مراسمات نداریم، گفت: البته مشکلی که در بحث مبارزه با این مسئله داریم این است که عده ای بهانه می آورند که این افراد می خواهند جلوی شادی و نشاط مردم را بگیرند.

وی ادامه داد: اگر در گذشته آتشی روشن می کردند و از روی آن می پریدند مربوط به دین آنان، یعنی آتش پرستی بوده است حال این سئوال پیش می آید که آیا ما آتش پرست هستیم که اینگونه اقدامات را انجام دهیم.

امینی با بیان این نکته که قرار نیست ما دنباله رو کارها و سنت های غلط آبا و اجداد خود باشیم تصریح کرد: ما باید کاهایی را انجام دهیم که وجه عقلی و شرعی داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین امینی پیرامون رسالت های حوزه های علمیه و رسانه ها در رابطه با بدعت های غلط موجود همچون مراسم چهارشنبه آخر سال، گفت: همه ی کسانی که می توانند در این زمینه ها موثر باشند باید تلاش بکنند.

وی ادامه داد: برخی مراکز مانند دانشگاه ها، آموزش و پرورش، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه های علمیه، خود دولت و نهاد های از این دست همه باید دست به دست هم دهند و ضمن وارد شدن در این صحنه برای مقابله با اینگونه بدعت ها اقدامات مهم را انجام دهند تا یک اثرگذاری مفیدی داشته باشند.

امام جمعه شهر نطنز بابیان اینکه در حوزه های علمیه خیلی بیشتر از این کارهای صورت گرفته باید بر روی این موارد کار شود، گفت: باید تلاش کنیم و از همه ی ظرفیت ها استفاده کنیم، البته عدم حضور بقیه ی نهاد ها علی الخصوص دولت باعث این مسئله شده که حوزه های علمیه در این جا تنها و محدود باشند و نتوانند آن اثری که باید را بگذارند.

وی بابیان اینکه راهکارهای متفاوتی برای مقابله با این برنامه ها وجود دارد، گفت: برای مثال اگر ما یک سری بروشور یا کتاب تهیه کنیم و در آن توضیح دهیم که ریشه ی آن کار چه بوده است و چه دلایلی داشته است و آن ها را به مردم ارائه بدهیم با توجه به اینکه مردم ما فهیم هستند و دید عمیقی نسبت به این نوع موضوعات دارند حتما در آگاه سازی آنان اثر خواهد گذاشت.

حجت الاسلام والمسلمین امینی بابیان اینکه صدا سیما نیز در این زمینه باید خیلی فعال تر باشد و تبلیغات گسترده تری انجام دهد، گفت: البته ما باید توجه داشته باشیم که این گونه نیست که یک سنت غلط به سرعت از بین برود بالاخره همانطور که سالیان سال طول کشیده تا این سنت در بین مردم مرسوم شود شاید چندین سال هم طول بکشد تا یک سنت غلط را بتوان از بین مردم حذف کرد.

وی در ادامه گفت: باید در این زمینه ها منصفانه و معتدلانه کار کنیم و نباید از اهمیت شبکه های مجاز ی علی الخصوص تلگرام غافل شویم و از بستر آن ها استفاده کنیم.

استاد حوزه با بیان اینکه مردم هیچ گرایشی به این گونه بدعت ها ندارند، گفت: کسانی که به دنبال سود و منفعت شخصی خود هستند این بدعت ها را پر رنگ می کنند تا بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند، حالا این منافع می توانند اقتصادی، سیاسی یا اجتماعی باشد.

وی ادامه داد: برای مثال وقتی یک شخص می آید چندین تن مواد محترقه را می فروشد و سود آن را می گیرد همان شخص هم مانع از بین رفتن این بدعت ها می شوند و مردم را به سمت آن ها سوق می دهند که حتما باید با اینگونه افراد برخورد جدی کرد.

انتهای پیام