شاهرود علما

آیت‌الله جوادی آملی

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پیامی به همایش ملی پیشگامان انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت قیام ۱۵ خرداد مردم ورامین گفت: نهضت سالار شهیدان در مردان بزرگ ورامین جلوه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در پیامی به همایش ملی پیشگامان انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت قیام ۱۵ خرداد مردم ورامین اظهار داشت: نهضت سالار شهیدان در مردان بزرگ ورامین جلوه کرده، به برکت خون‌های پاک شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای ۱۵خرداد این نظام الهی در سایه لطف امام زمان(عج) تا ظهور آن حضرت از هر آسیبی محفوظ می‌ماند.

وی بیان کرد: این سرزمین، سرزمین علم و دین بوده و هست، بزرگانی از این منطقه برخواستند که نه تنها در آن حوزه و آن منطقه فضای دین را روشن کردند، بلکه فضای بسیاری از مناطق دیگر را هم روشن نگه داشتند، یکی از مردان نام‌آور ورامین، قطب‌الدین رازی است صاحب محاکمات که شهید اول با همه قداست معنوی و نبوغ علمی، فلسفه اسلامی را در دمشق  و در محضر همین قطب‌الدین رازی ورامینی فرا گرفت.

این مرجع تقلید ادامه داد: قطب‌الدین رازی ورامینی آنقدر سطح بالای فلسفه و حکمت الهی داشت که به خود اجازه داد داور بین دو شخصیت جهان به نام اسلام خواجه طوسی و فخر رازی قرار بگیرد و این داوری هم از آن روز تاکنون مقبول جوامع علمی شد، بعد از طلوع مرحوم خواجه طوسی این بزرگوار برخاست و جرح‌های فخر رازی را به شرح اصیل تبدیل کرد نقدها را پاسخ داد، شبهات را برطرف کرد و مشکلات را حل کرد و از حریمِ دقت های بوعلی دفاع کرد.

جواد آملی در ادامه با اشاره به اینکه بعدها قطب الدین رازی ورامینی بین این دو شخصیت ممتاز علمی داوری کرد گفت: در سایه رشد علمایی از این قبیل مردم منطقه ورامین دین باور، معتقد، مخلص و شیعه محض بوده و هستند، دیگر اینکه ۱۵خرداد را مردم ورامین به نام خود ثبت کرده‌اند.

وی عنوان کرد: ۱۵خرداد مصادف بود با ۱۲ محرم، همه مردم به ویژه بزرگواران ورامین از حسینیه‌ها از مراسم سوگ، ماتم و دسته‌روی‌های حسینی طعم تلخ ظلم اموی را چشیده بودند، طعم شیرین عدل‌مداری و ستم‌ستیزی بنی‌هاشم را چشیده بودند، طرز مبارزات دودمان علوی علیه اموی و سفیانی را دیده بودند با همان منش شیعه‌گری تشیّع نابشان حرکت کردند و در برابر بیگانه ایستادند شهدای فراوانی دادند، نهراسیدند، دشمن را به عقب راندند و ۱۵خرداد را به نام خود ثبت کردند.

این مرجع تقلید همچنین اظهار داشت: چطور محرم توانست بعد از هزار و اندی سال آنقدر قدرت دینی داشته باشد که این جوان‌های فداکار را به میدان بیاورد، بنگرید ببینید کربلا با چه ساختاری سامان پذیرفت، یک وقت یک کسی به عنوان رهبر انقلاب قیام می‌کند به عنوان حمایت از مظلوم قیام می‌کند به عنوان سرکوب ظالم قیام می‌کند چنان که در بخشی از سخنان نورانی امام حسین(ع) همینطور بوده و هست یک وقت یک ولی خدا امام معصوم، خلیفه الهی قیام می‌کند این خلیفه الهی همانطور که صدر و ساق هستی او توحید است آغاز و انجام نهضت او هم توحید است کار را به پیش می‌برد.

جوادی آملی افزود: غرض آن است که در نهضت سالار شهیدان جز توحید چیز دیگری نبود عصارۀ آن را می‌بینید که در مردان بزرگ ورامین جلوه کرده که آن‌گونه به استقبال مرگ رفتند تا دین خود را حفظ کنند و دِین خود را نسبت به عاشورای حسینی ادا و حرمت ۱۲ محرم را که عصاره خون‌های پاک شهدا در خاطره‌ها بود حفظ کنند.

وی در پایان این پیام خاطرنشان کرد: ما خاندان بزرگ و معظم شهدا را با خاندان شهدای کربلا محشور می‌دانیم و شهدای ۱۵خرداد را با شهدای کربلا محشور می‌دانیم و همان‌طوری که امام راحل(ره) فرمودند ۱۵ خرداد در سایه لطف الهی تا ابد باقی می‌ماند و این کشور  همچنان تا ظهور آن حضرت از هر آسیبی مصون می‌ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/