شاهرود علما

آیت الله العظمی نوری همدانی

 حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به خدمات تاریخی مرحوم کاشف الغطا به فقه تشیع بر لزوم شناخت و الگو گیری طلاب از این بزرگان تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، حضرت آیت الله نوری همدانی عصر امروز در دیدار با مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که در دفتر معظم له برگزار شد گفتند: پس از تاریخ زرین اهل بیت (ع)،هیچ دورانی به اندازه دوران علمای تشیع زرین نیست.

ایشان افزودند: شیخ جعفر کاشف الغطا از شاگردان سید بحرالعلوم است؛ قرن سیزدهم قمری، قرن بسیار بابرکتی است که در هیچ زمان به اندازه آن،‌شاهد حضور علمای بزرگ نبودیم.

معظم له تصریح کردند: شیخ جعفر کاشف الغطا که یکی از بزرگان این خانواده بود که خانواده علم و تقوا و تحقیق است، عظمت بسیاری داشت؛ ایشان از نظر تخصیص قواعد فقهی و همچنین بیان فروع فقهی بی نظیر بودند.

حضرت آیت الله نوری همدانی یادآورشدند: ایشان از نظر وضع مادی فقیر بودند و ۳۰ سال نماز و روزه استیجاری را پذیرفتند و با این شرایط تحصیل کردند؛ درس خواندن در گذشته برای طلاب بسیار سخت بود و آنها از نظر مالی در مضیقه شدیدی بودند.

ایشان اظهارکردند: نکات فراوانی در حالات این عالم بزرگوار وجود دارد؛ ایشان به حدی در فقه تسلط داشت که فرمود، اگر کل فقه را بشویند،‌می توانم آن را از اول تا آخر بنویسم؛ ایشان بیان می کردند که من و موسی(فرزندشان) و شهید اول به عالی ترین مهارت در فقه دست یافتیم.

ایشان افزوند:  در ایران در زمان فتحعلیشاه اخباری ها تبلیغ فراوان می کردند، به فعالیت پرداختند؛ اخباریون مقابله سختی با اصولیون داشتند؛ ایشان در تقابل با یکی از سران اخباری گری مباهله کردند؛ مردم تهران در آن روز در یک بیابان وسیع جمع شدند ، شیخ جعفر کاشف الغطا در مکان حاضر شدند و آن اخباری از این مساله ترسید.

معظم له تصریح کردند: عجایب خاصی در حالات ایشان ذکر شده است؛ از جمله اینکه با تحت الحنک عمامه خود گرد نعلین بحرالعلوم را پاک می کرد؛ یعنی به حدی نسبت به استاد خود تواضع داشت که اعجاب سایرین را بر می انگیخت.

حضرت آیت الله  نوری همدانی یادآورشدند: در زمان ایشان حمله بزرگی از روسیه به سوی ایران انجام شد؛ در آن زمان میرزای قمی حکم جهاد را صادر کردند؛ میرزای قمی بیان کردند که کل مردم ایران از رفتن به زیارات به شکل موقت خودداری کرده و باید برای رفتن به جنگ بسیج شوند و همچنین نوشتند که بر مردم و زن و پیر و جوان لازم است که آداب جنگ و جهاد را یادبگیرند.

ایشان اظهارکردند: مرحوم کاشف الغطا در آن جهاد حضور داشتند؛ ایشان شاهرود علما فقهی بسیار زیادی در عرصه جهاد بیان کردند؛ آن عالم وارسته  زمانی که نماز جماعت به جای می آوردند، دامان خود را می گرفتند و برای فقرا پول جمع می کردند؛ اگر ثروتمندی ایشان را دعوت می کرد تا زمانی که برای فقرا هزینه ای نگیرد غذا نمی خوردند.

این مرجع تقلید افزوند:ایشان کتب خود را وقف اولاد خود کردند به این شرط که همه آنها فقیه شوند و کار بزرگ ایشان به این خاطر بود که مساله فقاهت در خانواده ایشان ماندگار شود.

معظم له تصریح کردند: آیت الله العظمی بروجردی و آیت الله سید محمد حجت کوه کمره ای و آیت الله داماد و امام راحل و علامه طباطبایی از اساتید بنده بودند که هر کدام خصوصیات خاص و منحصر به فردی داشتند که طلاب باید این بزرگان را الگوی خود قراردهند.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/