شاهرود علما

حجت الاسلام و المسلمین حسن پرورش در مراسم شهادت حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) در جمع کارکنان منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی، ضمن عرض تسلیت اظهار داشت: احادیث و روایاتی که از رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) نقل شده به وضوح به بیان عظمت حضرت زهرا (س) می پردازد. وی به یکی از این روایات که از پیامبر اکرم (ص) نقل شده «فاطمه بخشی از وجود من است هرکسی فاطمه را بیازارد مرا آزار داده و هرکسی باعث خشنودی او شود مرا خشنود کرده است» اشاره کرد و گفت: برای درک مقام حضرت زهرا (س) لازم است ابتدا شناختی در مورد پیامبر اکرم (ص) به دست آوریم. وی تصریح کرد: خداوند در آیات بسیاری به تمجید پیامبرش پرداخته است که همگی نشانه عظمت وجودی پیامبر اکرم (ص) در کلام پروردگار است.

 

وی نمونه ای  از این آیات را آیه شریفه «و انک لعلی خلق عظیم» عنوان کرد و گفت: خداوند با چنین تعابیر عظیمی از پیامبر خود یاد کرده است. وی افزود: در حدیث دیگری از حضرت رسول اکرم (ص) آمده است: «فاطمه شادی قلب من است» و حضرت علی علیه السلام نیز طی روایتی نگاه به وجود نورانی حضرت زهرا (س) را باعث شادی و از بین برنده غم و ناراحتی خود عنوان کرده اند. وی تصریح کرد: با توجه به روایات ذکر شده می توان نتیجه گرفت: هرکس نسبت به حضرت زهرا (س) محبت داشته باشد شادی باطنی غیر قابل وصفی برایش ایجاد می شود تا آنجا که حاضر نیست چنین حالتی را با دنیا عوض کند.

 

وی تصریح کرد: معنای مختصر و در عین حال جامعی از دین این است که دین نهایت «رضا و تسلیم» در مقابل خداوند متعال است که به وضوح در سراسر زندگی حضرت زهرا (س) به چشم می خورد وی به عنوان مثال به خواستگاری حضرت علی علیه السلام از حضرت فاطمه (س) اشاره کرد و گفت: با مطالعه روایات رسیده  در این زمینه در می یابیم: اولین معیار حضرت زهرا (س) در ازدواج رضایت خدا و رسول او بوده است.

 

وی دور شدن مردم جامعه امروز از این معیار اساسی در ازدواج را زمینه ساز بخش عظیمی از مشکلات به وجود آمده در حوزه خانواده قلمداد کرد و گفت: ضربه اصلی این تغییر معیار بر پیکره جوانان جامعه وارد آمده و خسارات جبران ناپذیر حوزه خانواده را بر جامعه تحمیل خواهد کرد. وی تصریح کرد: نظام لیبرال دموکراسی غرب با استفاده از غول رسانه ای که در اختیار دارد، مادیات را مهمترین معیار مردم جامعه قرار داده و باعث فاصله گرفتن مردم از سبک زندگی دینی و اسلامی گریدیده است و باید به صراحت گفت: علت عمده فروپاشی بسیاری از خانواده ها محصول این فرهنگ سازی غلط غربی است و تا جامعه خود آگاه نشده و الگوی زندگی اسلامی را با الگو قرار دادن حضرت صدیقه طاهره و فرزندان مطهرش نپذیرد این مشکلات نیز حل نخواهد شد.

 

وی در این خصوص تصریح کرد: نه تنها در امور مادی و زندگی دنیا می توان مطالعه و به کارگیری نوع نگاه حضرت زهرا (س) را الگوی خود قرار داده و از بسیاری از مشکلات به وجود آمده خلاص شد بلکه در مفاهیم معنوی همچون توحید، نبوت، امامت و معاد نیز می توان این بانوی بزرگ اسلام را الگو قرار داد و نوع نگاه آن حضرت را در مورد این موضوعات بسیار مهم مد نظر قرار دهیم. وی حضرت زهرا (س) را شخصیتی امام شناس عنوان کرد و گفت: در سایه چنین شناخت عمیقی ایشان خود را سپر بلای امام زمان خود کرد و تا پای جان از حریم ولایت دفاع کرد و مظلومانه به شهادت رسید.

رئیس عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی در پایان  به لزوم مطالعه و بررسی اتقاقات جامعه اسلامی پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و گفت: در روایتی آمده است که حضرت علی علیه السلام در مورد  آیه ۲ سوره مبارکه عنکبوت «أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَکُوٓا۟ أَن یَقُولُوٓا۟ ءَامَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ» «آیا مردم چنین پنداشتند که تا گفتند ایمان آوردیم رها می شوند و مورد آزمایش قرار نمی گیرند؟» از حضرت رسول اکرم (ص) پرسیدند و ایشان در پاسخ فرمودند: «سیفتنون بعدی» «مردم پس از من مورد امتحان قرار خواهند گرفت». وی با توجه به این روایت امتحان مردم پس از رحلت رسول اکرم (ص) را در سه حوزه قلمداد کرد و گفت: اولین امتحان امت با اشاره به این روایت «سیفتنون باموالهم» امتحان با مال دنیاست. وی در این خصوص دنیا پرستی را ریشه تمام خطاهای انسان قلمداد کرد و گفت: دومین امتحان امت این بود که با دین خود بر خداوند منت می گذاشتند. وی سومین امتحان امت را نیز حلال شمردن حرام الهی به واسطه شبهات قلمداد کرد.