شاهرود علما

به گزارش شاهرود علما، آیت الله العظمی حسین مظاهری پیامی به همایش آیت‌الله حاج سید محمدعلی صادقی«قدس‌سرّه‌الشّریف» صادر کرد.

متن پیام ایشان به این شرح است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

این همایش که به منظور تکریم نام و یاد یکی از زعمای گرانقدر حوزۀ علمیّۀ اصفهان یعنی فقیه و اصولی محقّق و عالم جلیل‌القدر مرحوم حضرت آیت‌الله آقای حاج سید محمدعلی صادقی«قدس‌سرّه‌الشّریف» تشکیل گردیده است، اقدامی شایسته و بایسته است و از این‌رو از مرکز مدیریّت حوزۀ علمیّۀ اصفهان و دست‌اندرکاران این نشست گرامی تقدیر و تشکر می‌کنم و در این مجال، نکاتی را در خصوص شخصیّت و مکانت والای ایشان متذکّر می‌گردم:

اول: عمر نسبتاً کوتاه ولی مشحون از برکات حضرت آیهالله صادقی«رضوان‌الله‌علیه» یکسره در ساحت «علم و عمل» مصروف گردید و بدین سبب خداوند سبحان به این شخصیّت عالیقدر، توفیقات بزرگی، هم در تدریس و گرما بخشیدن به حوزۀ علمیّه، و هم در تربیت شاگردان مبرّز، و هم در تألیف آثار علمی و تحقیقی مفید و متعدّد و هم در هدایت و ارشاد و دستگیری از اهل ایمان عنایت فرمود که همۀ این ابعاد مصداق روشن«ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ‏ الْعَظیم‏» است.

دوم: وزانت علمی و مکانت تقوایی این عالم عامل که مقبولیّت عامّه ایشان را در پی‌داشت تا به حدّی بود که پس از ارتحال حضرات آیات خادمی و مهدوی هرستانی«قدس‌سرّهما»، عملاً زعامت حوزۀ علمیّۀ کهن اصفهان، متوجّه این فقیه متّقی گردیده و از این جهت ایشان یکی از ارکان و استوانه‌های بزرگ روحانیّت و حوزۀ علمیّۀ اصفهان«صانها ‌الله عن‌الحدثان» بودند.

و چرا چنین نباشد که: «یَرْفَعِ‏ اللَّهُ‏ الَّذینَ‏ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبیر«

سوم: حضور عالمانه و اخلاقی این عالم وارسته در اجتماع و اهتمام والای ایشان در ارتباط با مردم و رسیدگی به امور آنان از هدایت و ارشاد دینی گرفته تا دستگیری مستضعفان و مستمندان و نیز احداث و تأسیس مساجد در نقاط محروم و نظایر این اقدمات هدایت‌گرانۀ مردمی و اجتماعی، ایشان را درمیان اهل ایمان نیز محبوب و مقبول ساخته بود؛ و از این حیث نیز مصداق آیۀ شریفۀ«الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ‏ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفى‏ بِاللَّهِ حَسیبا» بودند.

چهارم: همراهی ایشان با نهضت شکوهمند امام راحل عظیم‌الشّأن «قدس‌سرّه‌الشّریف» نیز یکی دیگر از نقاط روشن زندگی این عالم جلیل‌القدر است: «فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ‏ أَجْراً عَظیما».

پنجم: سال‌های پایانی عمر شریف این عالم صالح صابر با رنج و مرارت بیماری گذشت و ایشان با روحیۀ والای صبر و شکر، آن را پشت سر می‌نهادند: «وَ إِنْ‏ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور».

ششم و نکتۀ پایانی آن است که: شخصیّت و منش و سیرۀ این عالم پارسا، نیاز جدّی امروز حوزه‌های علمیّه و عموم فضلا و روحانیون خصوصاً نسل جوان حوزوی است.

زندگی فضیلت‌آمیز این فقیه اخلاقی، آمیزه‌ای از اهتمام بی‌وقفۀ علمی در کنار مجاهدت با نفس و التزام به تقوا و پارسایی و سپس تلاش فراوان برای تربیت طلّاب و تهذیب نفوس، همراه با حضور اجتماعی و مردمی و همّت در ارشاد و هدایت‌گری برای اهل ایمان، و صبر و بردباری در مواجهه با مصائب و مشکلات است.

اینها فضایل و صفات برجسته‌ای است که آراستگی بدان، حاجت قطعی و بلکه وظیفۀ حتمی امروز طلاب و عموم روحانیّت است و برای اداء رسالتِ خطیری که بر عهدۀ آنان قرار گرفته است، تحلّی و تخلّق به این صفات و روحیّات، لازم و ضروری است و امید است طلّاب جوان راه روشن ایشان را که راه حق و فضیلت و پرهیزکاری است، بپیمایند و نوربخش و گرمابخش آیندۀ حوزه و روحانیّت باشند. ان‌شاء‌الله.

از خداوند متعال علوّ درجات حضرت آیت‌الله صادقی«اعلی‌الله‌مقامه‌الشّریف» را مسألت کرده و حشر ایشان با اولیای طاهرین و معصومین«صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین» را خواستاریم. والسّلام‌علیه و ‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته