شاهرود علما

کتاب «پیام امام امیرالمؤمنین »

کتاب «پیام امام امیرالمؤمنین» کتابی در شرح و تفسیر نهج البلاغه اثر آیت الله مکارم شیرازی و گروهی از نویسندگان حوزه علمیه قم است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، کتاب «پیام امام امیرالمؤمنین »کتابی در شرح و تفسیر نهج البلاغه اثر آیت الله مکارم شیرازی و گروهی از نویسندگان حوزه علمیه قم است.نویسندگان همکار  محمد رضا آشتیانی ، محمد جعفر امامی،محمد احسانی‌فر ،محمد جواد ارسطا، ابراهیم بهادری، عبدالمهدی توکل، مهدی حسینیان قمی ،سعید داودی و احمد قدسی هستند.

کتاب «پیام امام امیرالمؤمنین »در پانزده جلد و در طول بیست سال نوشته شده است.در این  اثر شرح تمام خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌های نهج‎البلاغه   با عناوینی مانند «خطبه در یک نگاه»، «نامه در یک نگاه» و «نکته‌ها»، آمده است.نگارش کتاب پانزده جلدی پیام امام امیرالمؤمنین(ع) بیست سال، از ۱۳ رجب سال ۱۴۱۳قمری (۱۳۷۱ شمسی) تا ۱۳ رجب سال ۱۴۳۳قمری (۱۳۹۱شمسی) زمان برده است.سعید داودی از نویسندگان اثر، انگیزه تدوین را جامعیت نهج البلاغه براى هدایت جامعه و دیگرى مظلومیت این کتاب و عدم توجه مسلمانان و شیعیان به آن بیان کرده است.کتاب را شرحی ساده، عمومی و کم و بیش همه فهم دانسته‌اند که به ترتیب خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌های نهج البلاغه را توضیح داده است

نویسنده در مقدمه جلد اول « پیام امیرالمونین » از نهج البلاغه به عنوان گنجینه‌ی معارف اسلام، عالی‌ترین درس برای تعلیم و تربیت انسان‌ها، بهترین سرمایه خودسازی و تهذیب نفس و معرفت‌اندوزی و برنامه‌ای برای ساختن جامعه‌ای سالم و پاک و سربلند یاد کرده است مولف در این بخش، موضوعاتی چون فصاحت و بلاغت نهج البلاغه، اسناد و شرح‎های نوشته شده بر این کتاب و … را مورد بحث قرار داده است در ابتدای برخی از خطبه‌ها و نامه‌ها، تحت عنوان «خطبه در یک نگاه» و یا «نامه در یک نگاه»، تصویری کلی از خطبه و یا نامه ارائه می‌دهد و به مسائل مختلف مرتبط با آن همچون سند، شرایط، زمان صدور و … اشاره کرده است. سپس به شرح و تفسیر آن‌ها می‌پردازد.

مولف، خطبه‌ها و نامه‌های بلند را در قسمت‌های مختلف کتاب « پیام امیرالمومنین» ذکر کرده است و پس از ترجمه به شرح آن می‌پردازد. در انتهای برخی بخش‌ها، مطالب مجزا و گاه مفصلی وجود دارد. در این بخش تفصیل بیشتری از برخی موضوعات ارائه می‌شودنویسنده در ابتدا ترجمه حکمت را ارائه می‌کند. سپس در پاورقی به سند آن‌ها پرداخته است و نام برخی کتاب‌ها که حدیث را ذکر کرده‌اند، می‌آورد. در نهایت به شرح و تفسیر آن‌ها می‌پردازددر انتهای جلد پایانی کتاب، فصلی با عنوان «پیام امام امیرالمومنین(ع) (شرح تازه و جامعى بر نهج البلاغه)» به عنوان توضیحی پیرامون کتاب توسط سعید داودی نگاشته شده است

ویژگی‌هایی برای کتاب ذکر شده است از جمله این ویژگی ها می توان به  روانی قلم و قابلیت فهم برای عموم مخاطبان،شرح همه فصل‎ها و فرازهاى نهج البلاغه و شرح جمله به جمله مطالب و ارائه مدلی برای شرح واژگان مشابه اشاره کرد.در کلام امام على(ع) واژه‌هاى مشابه بسیاری وجود دارد. برخى شارحان این قضیه را در راستای تأکید و تنوع در بیان مطالب مى‌دانند. در حالى که در این اثر، اصل در تفسیر جمله‌ها بر تأسیسى بودن گذاشته شده است، به این معنى که هر واژه و هر جمله‌اى معناى خاصّ خود را دارد.
درباره روش نگارش کتاب « پیام امیرالمومنین » در قالب کار گروهی مراحلی وجود داشته است از جمله این موارد می توان به تقسیم قسمت‌هایى از نهج البلاغه میان اعضاى گروه.تدوین هر قسمت با توجه به شرح‌های مهم نهج البلاغه توسط هر یک از اعضا.ارائه مطlلب تدوین شده در جلسه‌ای مشترک با حضور آیت الله مکارم شیرازى.توضیح، اصلاح مطالب مبهم و تکمیل و اضافه به شرح توسط مکارم شیرازی به صورت شفاهی و تدوین این مطالب توسط یکی از اعضا.ویرایش مطالب پس از اتمام هر جلد.بازبینى مجدد ترجمه‌هاى متن نهج البلاغه و انتخاب تیترهاى مناسب را براى هر سر فصل توسط مکارم شیرازی اشاره کرد.

شرحی مختصر بر نهج البلاغه در چهار جلد. نگارنده نخست شرح و توضیحی درباره خطبه به دست داده آن گاه خطبه را به بخش‌هایی تقسیم کرده و در هر بخش نخست متن عربی خطبه و به دنبال آن ترجمه شرح و تفسیر آن را آورده است. علاوه بر آن، شان نزول، نام خطبه و شماره خطبه و سند خطبه نیز درج شده است. ویژگی مهم کتاب، مقابله آن با متون تاریخی، روایات و احادیثی است که در کتب شیعه و سنی نقل شده است.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/