شاهرود علما

حضرت آیت الله جوادی آملی

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به روایت سالروز شهادت امام مجتبی(ع)، طبق برخی از اقوال، بیان داشتند: طبق نقل مرحوم صدوق و برخی از محدّثان، شهادت امام مجتبی(سلام الله علیه) هفتم صفر می‌باشد، باید توجه داشته باشید که گرامیداشت ائمه(ع) به تذکره معارف آنهاست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، جلسه درس اخلاق هفتگی حضرت آیت الله جوادی آملی، پنجشنبه این هفته، با حضور حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، جمعی از طلاب، دانشجویان و علاقمندان به معارف اهل بیت علهیم السلام در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این جلسه با اشاره به روایت سالروز شهادت امام مجتبی(سلام الله علیه) طبق برخی از اقوال، بیان داشتند: طبق نقل مرحوم صدوق و برخی از محدّثان، شهادت امام مجتبی(سلام الله علیه) هفتم صفر می‌باشد، باید توجه داشته باشید که گرامیداشت ائمه(ع) به تذکره معارف آنهاست.

ایشان به حدیثی از وجود مبارک امام مجتبی علیه السلام اشاره کردند و اظهار داشتند: امام مجتبی علیه السلام به ما فرمود: «کونوا اوعیه العلم بمصابیح الهدی»؛ مهم‌ترین وظیفه حوزوی و دانشگاهی خصوصاً و توده مردم عموماً، عمل به وصیت امام مجتبی(ع) است. ایشان فرمود «ظرف دانش باشید و چراغ هدایت»؛ وقتی ظرف علم شدید از بنان و بیان شما علم نشأت می‌گیرد، آن گاه وقتی حرف می‌زنید، عالمانه است، چیزی می‌نویسد عالمانه است، قیام و قعودتان عالمانه است. یک ظرف عطر وقتی درش باز می‌شود جز بوی خوب چیز دیگر ندارد، وقتی یک فرد دانشگاهی و حوزوی حرف می‌زند یا کاری انجام می‌دهد یا چیزی می‌نویسد، نباید جز علم، اثر دیگری داشته باشد.

معظم له خاطرنشان کردند: امام مجتبی(ع) می‌فرماید تا نفس می‌کِشی یا درس بده یا درس بخوان، یا بحث کن، یا مطالعه کن، یا کتاب بنویس، تا بشوی چراغ هدایت، آن درسی که راه را به دیگران نشان بدهد! وجود مبارک امام صادق(ع) به مفضّل فرمود تو شاگرد مایی، تو شیعه مایی، تو وقتی مُردی باید بچه‌هایت از تو کتاب های تو را ارث ببرند نه نوشته های دیگران را بگیری در کتابخانه‌ات بگذاری. همین تفکر است که باعث شده امثال ابوریحان ها بعد از هزار سال همچنان با عظمت بمانند. اینها گذشته از اینکه حرف‌های تازه آوردند عمر را در راه علم صرف کردند، اینها را اهل بیت علیهم السلام تربیت کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه، به روال جلسات گذشته به شرح نامه های نهج البلاغه پرداختند و در خصوص نامه ۶۷ نهج البلاغه ابراز داشتند: در این نامه که حضرت به نماینده خود در مکه نوشته بود، فرمود تو نماینده ما هستی و مردم وجوه شرعیه را نزد تو می‌آورند، اگر افراد نیازمند در خود مکه دیدی همان‌جا این وجوهات را صرف بکن، چون مستحضرید مالی که در خود منطقه است انتقالش از آنجا به شهر دیگر بدون محذور نیست و اگر در وسط تلف بشود شخص ضامن است لذا بهترین مصرف در وجوه شرعیه، حوزه‌های علمیه همان منطقه و در زکات برای تأمین نیاز فقرای همان منطقه است.

ایشان ادامه دادند: در نامه دیگری که آن هم در نهج‌البلاغه هست، دستور حضرت این است که به انسان متمکّن می‌گوید: «المسکین رسول الله» یعنی شما که از نظر مسائل مالی قدرت دارید آن نیازمندی که به تو مراجعه کرده است می‌دانی چه کسی او را فرستاده؟ این را خدا فرستاده. اگر کسی قدرتی داشت و مشکل این آقا را حل نکرد فرستاده خدا را رد کرده است، بعد هم طولی نمی‌کشد که قدرت از او گرفته می‌شود. اگر ما این را باور کردیم، تا آنجا که ممکن است مشکل مردم را حل می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/