شاهرود علما

حجت‌الاسلام سید محمدصادق ابطحی در گفت‌وگو با شاهرود علما،به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پیرامون نقش روحانیت و حوزه‌های انقلابی در شکل‌گیری و صیانت از انقلاب اسلامی اظهار کرد: همان‌طور که همه مردم در جریان هستند انقلاب اسلامی به برکت روحانیت، مرجعیت و رهبری حضرت امام به ثمر رسید.

وی بابیان اینکه دو قشر روحانیت و دانشگاهیان در پیروزی انقلاب نقش اساسی داشتند تصریح کرد: حوزه مأموریتی دانشگاهیان حوزه محدودی بوده و به‌عنوان دانشگاه و طبقه دانشگاهی منحصر بوده اما آنچه مبارزات را به درون جامعه اسلامی کشاند مبارزات حوزه‌های علمیه شیعه بوده است.

عضو شورای ائمه جماعات اصفهان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون مبارزه حوزه علمیه علیه رژیم شاهنشاهی عنوان کرد: این مبارزات دارای دو خصلت نخست همه‌گیر بودن مبارزه و سپس اثرگذار بودن حوزه در جامعه بود.

*حوزه به واسطه مرجعیت و طلاب در جامعه تأثیرگذار است

وی بابیان اینکه حوزه به واسطه مرجعیت و طلاب در جامعه تأثیرگذار است افزود: مردم در احکام خود حکم از مراجع تقلید می‌گیرند و از طرفی طلاب با استفاده از تبلیغ بر جامعه تأثیربخش هستند، بر این اساس حوزه به واسطه این دو مؤلفه در پیروزی انقلاب نقش ایفا کرده است.

حجت‌الاسلام ابطحی با اشاره به اینکه به وجود آوردن انقلاب کار سختی بود، خاطرنشان کرد: سخت‌تر از پدید آوردن انقلاب حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و صیانت از اصل انقلاب و نظام اسلامی است.

وی بابیان اینکه از صدر اسلام تاکنون بعد از زمان پیامبر اسلام و امیرالمؤمنین (ع) اولین حکومتی که بر اساس اسلام و فقه شیعه و معارف اهل‌بیت در دنیا تشکیل‌شده است جمهوری اسلامی است ابراز کرد: خون‌بهای مهم و سنگینی در این راه داده‌شده است و بزرگانی خون‌دل‌ها خورده‌اند تا این انقلاب به ثمر نشسته است.

نماینده اسبق ولی‌فقیه در پدافند هوایی سپاه با اشاره به اینکه این انقلاب ۱۴۰۰ سال پیش توسط معصومین مژده داده‌شده است بیان کرد: امام کاظم (ع) می‌فرماید مردی از قم قیام می‌کنند و مردمی گرد او جمع می‌آیند که دل‌هایشان چون پاره‌های پولاد است که در راه حق مبارزه می‌کنند و از مبارزه خسته نمی شود، کار آنها بجایی می‌رسد که با توکل بر خدا به پیروزی می‌رساند.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم اظهار کرد: در حدیثی آمده مردمی از مشرق قیام می‌کنند و این‌ها زمینه ساز قیام امام زمان می‌شوند.

*شرط لازم انقلابی ماندن نظام، انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه است

حجت‌الاسلام ابطحی بابیان اینکه چنین قیامی به این وسعت در طول تاریخ به جز جمهوری اسلامی وجود نداشته افزود: این انقلاب امروز نام امام زمان را همه جا منتشر کرده است و ان‌شاءالله این پرچم به دست صاحب اصلی خودش برسد.

وی با اشاره به ضرورت صیانت از انقلاب تشریح کرد: صیانت از انقلاب یعنی انسان به‌وسیله توطئه دشمنان شناخت و دقت پیدا کند و بداند دشمنان چه چیزی را تعقیب می‌کنند و با بصیرت عمیق تهدیدات را تشخیص و با استفاده از روشنگری در بین مردم فتنه را خنثی کند همچنین بعد اصلی صیانت از ولایت‌فقیه است که اگر این جهات را حوزه‌های علمیه رعایت کنند می‌توانند در مسیر صیانت از انقلاب گام‌های بلندی بردارند.

استاد حوزه با اشاره به این سخن رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اگر حوزه انقلابی نماند نظام سیلی خواهد خورد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم نظام اسلامی انقلابی بماند حوزه باید انقلابی بماند.

وی در خصوص رسالت حوزویان در انتقال آرمان‌های انقلاب به نسل دوم، سوم و چهارم عنوان کرد: این نسلی که با آن روبرو هستیم زمان امام را ندیدند و انقلاب را درک نکردند بر این اساس با توجه به اینکه دشمنان سرمایه‌گذاری کرده‌اند انقلاب را از مسیر خود منحرف کنند، آگاهی بخشی جوانان بر عهده طلاب است.

کارشناس مسائل سیاسی در خصوص شبهه‌ای مبنی بر اینکه شاه فرار نکرد و کشور را ترک کرد تصریح کرد: شاه در مقابل سیل عظیم ملت نتوانست مقاومت کند بر این اساس فرار را برقرار ترجیح داد اما عده‌ای خناسانه این قضیه را تحریف می‌کنند.

انتهای پیام/