شاهرود علما

آیت الله العظمی جوادی آملی

جمعی از دانش‌آموزان و طلاب تبریزی با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار با اشاره به روایت نورانی از امام مجتبی(ع) در توصیه‌ای اظهار داشتند: حتی امام اگر مواظب فرزندش نباشد ممکن است خدای ناکرده این جوان آسیب ببیند. وجود مبارک امام حسن مجتبی(ع) فرزندان و برادرزاده‌های خود را در محیط خانواده جمع کرد و برای آنها سخنرانی کرد، فرمود: فرزندان من! شما الآن نوجوان هستید و جزء امیدان مملکت هستید، در آینده ان‌شاءالله کشور به دست شماست لذا تا می‌توانید عالِم بشوید. بازی و ورزش به اندازه لازم کافی است بیش از آن وقتتان را صرف کارهای غیرعلمی نکنید. فرمود تا می‌توانید علم بجویید.

ایشان اذعان داشتند: پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) دو اصل کلی را به ما فرمود: در هر زمان علم، در هر زمین علم؛ یعنی مبادا یک وقت خدای ناکرده کسی بگوید من فارغ‌التحصیل شدم! ما تا نفس می‌کشیم باید باسواد بشویم. حضرت فرمود اگر کسی پای سخنرانی کسی برود یا در محفلی بنشیند و چیزی یاد نگیرد به همان اندازه از خدا دور شد برای اینکه این یک ساعت را سپری کرد و چیزی یاد نگرفت. وقتی آدم حاضر نیست پولش را بدهد و چیزی نگیرد پس چطور حاضر است عمرش را بدهد و چیزی نگیرد. این دین می‌ماند چون دینی است بر اساس علم و دانش.

معظم له بر ضرورت فراگیری علم در هر زمان و مکانی تأکید کردند و ابراز داشتند: این روایت را بعضی از علمای اهل سنّت نیز نقل کردند که وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) فرمود آن روزی که آفتاب طلوع کند و من چیز تازه‌ای در آن روز یاد نگیرم از خدا دور شدم! منتها معلّم آنها خداست معلّما ما اساتید بشری هستند. شما با داشتن ظرفیت‌های خوب و سرزمین دانشمندپرور این استعداد را دارید اگر دانشگاه رفتید ان‌شاءالله یک استاد مبرّز بشوید، حوزه آمدید استاد مبرّز بشوید.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/