شاهرود علما

آیت‌الله مکارم شیرازی

در اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی (ع) رئیس سازمان دارالقرآن از تأسیس ۱۵۰ جلسه حفظ قرآن با حمایت بانی این دارالقرآن خبرد داد و آیت‌الله مکارم شیرازی نیز بر مورد توجه قرار گرفتن عمل به قرآن در جلسات قرآنی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، مهدی قره‌شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم، طی سخنانی در مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) که جمعه ۴ اسفندماه در قم برگزار شد آن را نمونه موفق کاری مردمی در حوزه قرآن دانست و گفت: باید دارالقرآن امام علی(ع) الگویی برای حمایت‌های مردمی از اقدامات قرآنی باشد.

مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن امام علی(ع) نیز در این مراسم گفت: حضور برادران اهل سنت از کشورمان و همچنین شرکت ۵۰۵  نفر از قاریان و حافظان ۱۶ کشور جهان در این مسابقات جلوه‌ای از وحدت امت اسلامی را به وجود آورد.

به گفته نجفی قدسی ۵۰۱ شرکت‌کننده از ۴ هزار و ۶۰۸ شرکت‌کننده در

یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) حافظ کل قرآن بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این دارالقرآن فعالیت‌های خود را در سه بعد قرائت، حفظ و تفسیر قرآن کریم پی می‌گیرد، گفت: برنامه‌های تفسیری این دارالقرآن در بیت علامه طباطبایی(ره) متمرکز است و هم اکنون نیز دوره‌های یک ساله آموزش مهارت‌های بیان تفسیر قرآن در این مکان برگزار می‌شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز در بخشی از این مراسم، قرائت قرآن، حفظ قرآن و تفسیر قرآن کریم را سه بعد فعالیت قرآنی دانست و افزود: بعد چهارمی نیز وجود دارد که نباید فراموش کنیم و آن هم عمل به قرآن کریم است. مسئله مهم در قرآن عمل به قرآن است. همه سه بعد اول خوب است اما مقدمه برای عمل به قرآن است.

ایشان در ادامه با تأکید بر اینکه بهتر است در همه جلسات قرآن بر روی این بعد نیز تأکید شود، به آیه «قَدْ جَاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَکِتَابٌ مُبِینٌ/ یَهْدِی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ» اشاره کرد و گفت: تبعیت از قرآن و رسیدن به سبل سلام و راه‌های رسیدن به سلامت ایمان، سلامت اخلاق، سلامت جامعه و سلامت سیاست از طریق قرآن و تحت هدایت قرار گرفتن آن میسر می‌شود. بنابراین همه اینها به مسئله عمل کردن به قرآن بر می‌گردد.

قره‌شیخلو نیز در بخشی از سخنان خود در این مراسم گفته است که ۱۵۰ جلسه تخصصی آموزش حفظ قرآن کریم با حمایت موسس دارالقرآن امام علی(ع) در سراسر کشور برپا خواهد شد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تعداد حافظان قرآن کریم از عدد انگشتان تجاوز نمی‌کرد، بیان کرد: اما تنها در این مسابقات بیش از ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور داشته است و این از برکات انقلاب است.

ایشان فعالیت‌های قرآنی را از حواشی و پیامدهای انقلاب اسلامی دانست و افزود: این برنامه‌های قرآنی و نظام اثر متقابل بر هم دارند، نظام این برنامه‌ها را ایجاد کرد و در ادامه این برنامه‌ها نیز نظام را تقویت می‌کند.

در یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) که در قم برگزار شد ۴ هزار و ۶۰۸ شرکت داشتند که ۵۰۱ نفر در حفظ کل، ۴۱۹ نفر در حفظ ۲۰ جزء، ۱۱۲۱ نفر در حفظ ۱۰ جزء، ۱۰۵۴ نفر در حفظ ۵ جزء و ۵۶۴ نفر در ترتیل با یکدیگر رقابت کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/