شاهرود علما

آیت الله العظمی جوادی آملی

 اقتصاد مقاومتی با سفارش و نصیحت حل نمی‌شود، بلکه با علم حل می‌شود. لذا دانشگاه ها باید بدانند که نباید به دنبال میز نشینی بروند بلکه باید مستقیما از دانشگاه به تولید بروند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، حضرت آیت الله جوادی املی در دیدار محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه کشور و هیئت همراه که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تشکر از زحماتی که دولت و مردم برای کمک رساندن به زلزله‌زدگان انجام دادند، برای درگذشتگان این حادثه آرزوی غفران الهی و برای مصدومان حادثه از ایزد منّان طلب سلامتی و شفای عاجل کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه به دستور اسلام به مقاوم سازی در ساخت خانه ها اشاره کردند و اظهار داشتند: در این که گسل‌های زلزله برای همه آسیب هست، اما این که می‌بینید چند صد نفر آسیب می‌بینند، برای این است که آن حداقلّ دستورات اسلام رعایت نشده، وجود مبارک پیغمبر(ص) در جریان کَندن قبر پسرش ابراهیم وارد قبرستان شد و مرتب سفارش می‌کند که این طور قبر را بکَن، آن گورکن شاکی شد که چرا اینقدر ایراد می‌گیرید، فرمود آدم طوری خانه می‌سازد که با یک تکان خراب نشود؛ فرمود تو چه کار داری این قبر مُرده است، ما برای یک مُرده هم که خانه می‌سازیم، محکم می‌سازیم.

ایشان ادامه دادند: ملت باید رشد و شکوفایی عقلی و علمی داشته باشد که کشور را اداره کند، ولی اگر ملتی جیبش و دستش خالی باشد، این ویلچری است و قدرت قیام ندارد، لذا دولت به ملتی می تواند تکیه کند که ملت، ستون باشد.

معظم‌له در ادامه بر لزوم به کارگیری طلاب و دانشجویان در عرصه عمل و تولید تاکید کرده و اظهار داشتند: هم حوزه و هم دانشگاه باید علمی داشته باشند که بتواند مشکل جامعه را حل کند، هم استاد باید طوری شاگرد تربیت کند که میزنشین نباشد، هم شاگرد باید طوری باشد که در سر هوس میز و پُست و مقام نداشته باشد، نه این که از همان اول این دانشجو به فکر میز است! فهمیدن و عاقل شدن حرام نیست، بی‌عقلی حرام است؛ وجود مبارک پیامبر(ص) هم که دست کارگر را بوسید، دست کارگری را بوسید که برای خودش کار می‌کرد، مزدوری در اسلام قدغن است و غالب فقها حمل بر کراهت کردند برای این که با عزت و کرامت انسان هماهنگ نیست.

ایشان در ادامه به جریان اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و اظهار داشتند: مسئله اقتصاد مقاومتی با سفارش و نصیحت حل نمی‌شود، بلکه با علم حل می‌شود. لذا دانشگاه ها باید بدانند نباید به دنبال میز نشینی بروند، بلکه باید مستقیما از دانشگاه به تولید بروند.

معظم له ادامه دادند: سرمایه‌فروشی خسارت است نه تجارت و نفت یک سرمایه است و نه درآمد؛ لذا نباید خام فروشی کرد، بلکه باید آن را در چرخه تولید به کار گرفت، تلاش و کوشش ما این است که اقتصاد نه دولتی است، نه خصوصی است، نه خصولتی است، بلکه عمومی است.

ایشان بیان داشتند: با بانک های ربوی نمی توان تولید داشت، خدای سبحان در قرآن می فرماید گزینه نظامی روی میزِ قرآن من است، بانک‌های ربوی دارد با من می‌جنگند، اما ما باور نکردیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی بیان داشتند: در روایتی از ائمه به ما رسیده است که فرمود برادر دینی شما کسی نیست که هر چه شما گفتید تصدیق کند، برادر دینی این است که در مشورت به آدم حرفِ راست بزند نه فقط حرف‌های ما را تصدیق کند. ما تصدیق‌کننده نمی‌خواهیم ما یک دوست صادق می‌خواهیم، بنابراین این کشور به لطف الهی همه چیز دارد. لذا اگر بانک‌های ربوی اصلاح شود، دانشجو هم به طمع میز درس نخواند، اساتید هم میزنشین‌پرور نباشند و اینها وقتی مدرک گرفتند، مستقیما وارد تولید و کار بشوند، آن وقت این ملت مقتدر می‌شود.

منبع:خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/