شاهرود علما

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی گفت: عزاداری حوزویان در ایام فاطمیه باید علمی باشد و تنها به گریه خلاصه نشود.

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در جلسه تفسیر خود گفت: تنها عزاداری فاطمیه کافی نیست و باید خطبه های حضرت فاطمه(س) به مردم تدریس شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، این مرجع تقلید با بیان اینکه ایام فاطمیه را فقط به اشک خلاصه نکنیم، تأکید کرد: فهمیدن کمتر از گریه ارزش ندارد و بدانیم که به انسان عالم چندین درجه داده می‌شود.

وی اضافه کرد: چند سطر اول خطبه فدکیه به برترین معارف الهی پرداخته است و شأن این خطبه آن است که در حوزه مانند خطبه غدیر، تدریس شود.

وی ادامه داد: کلینی در مقدمه کتاب خود در مورد یکی از خطبه‌های امام علی(ع) آورده است که پدر و مادرم فدای امام که اگر جن و انس جمع شوند و در میان آنان پیامبر نباشد کسی نمی‌تواند مانند این خطبه را ایراد کند.

جوادی آملی ادامه داد: کلینی معتقد است که قطب فرهنگی یک ملت، عقل است چون با عقل، وحی و قیامت و امامت و نبوت ثابت می‌شود ولی همین کلینی که قطب فرهنگی ملت را عقل او می‌داند در اینجا گفته اگر همه جن و انس جمع شوند و بخواهند خطبه‌ای مانند علی(ع) بیاورند نمی‌توانند.

وی با اشاره به دلیل کلینی در این مورد، افزود: در این خطبه به مسئله خلق عالم و ازلیت پرداخته شده است و حضرت علی(ع) به بهترین وجه به شبهه آفرینش جهان که برخی مطرح می‌کنند پرداخته است و جالب اینکه حضرت زهرا ۲۵ سال قبل از خطبه امام علی(ع) در فدکیه مسئله خلق عالم از عدم را مطرح فرموده است.

آیت‌الله جوادی آملی خطاب به طلاب با بیان اینکه عزاداری حوزه باید با عزاداری عمومی فرق داشته باشد، اظهار داشت شما طلاب ضمن عزاداری در فاطمیه، این خطبه را مطالعه و آن را بازگو کنید.
منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/