شاهرود علما

آیت الله العظمی شبیری زنجانی

حضرت آیت الله شبیری زنجانی گفتند: طلاب و روحانیون معظم حوزه های علمیه علاوه بر تقوایی که دارند می بایست دو مساله مهم علم و اخلاق را توامان با هم به جلو ببرند و در هر دو به کمالات برسند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، حضرت آیت الله سید موسی شبیری زنجانی شب گذشته در دیدار مدیرحوزه های علمیه ضمن تقدیر از تلاش های آیت الله اعرافی در مدیریت حوزه، اظهار داشتند: یکی از مسلّمات جامعه این است که رفتار کسانی که لباس روحانیت را بر تن دارند، در اعتقادات مردم تاثیر دارد و اگر رفتار این قشر مطابق با فرامین الهی، سنت نبوی و مرضی ملت نباشد، افراد به دین بی‌اعتقاد می‌شوند.

معظم له افزودند: تا وقتی طلبه معمم نشده ممکن است، بگویند این شخص مثل بقیه افراد جامعه یک فرد عادی است، اما وقتی که معمم شد، در نظر مردم رسماً یک روحانی است و رفتارش مورد توجه آن‌ها است، در این شرایط مردم از او توقع دارند که هم از نظر تقوی ممتاز باشد و هم از نظر علم و اخلاق یک سرو گردن از بقیه بلند تر باشد.

این مرجع تقلید تاکید کردند: اگر روحانی واجد این شرایط باشد در جامعه مورد تکریم و تعظیم قرار می‌گیرد و الا جایگاه خود را در بین مردم از دست خواهد داد.

معظم له تصریح کردند: وقتی طلبه می‌تواند در جامعه مؤثر باشد که مردم او را قبول داشته باشند و الا نمی‌تواند کاری انجام بدهد و در نشر معارف الهی مؤفق نخواهد بود.

حضرت آیت الله شبیری زنجانی با تکیه بر این استدلال از طلبه‌ها خواستند تلاش کنند تا اموری را که مورد رضایت خداوند و سفارش معصومین (علیهم‌السلام) است و مردم نیز همین‌ها را از این قشر توقع دارند؛ به درستی انجام بدهند.

معظم له تصریح کردند: «باید در این مسیر از خداوند متعال و اولیای الهی هم کمک بگیریم.»

ایشان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحولات اخیر حوزه های علمیه از تلاش های آیت الله اعرافی تقدیر کرد و گفت: اینکه حوزه امروز در ابواب فقهی جدید، مسائل مستحدثه در حال برنامه ریزی و ورود می باشد، اقدام بسیار ارزشمند و بجایی است، چرا که امروز حوزه بیش از پیش باید پاسخگو مطالبات دینی مردم باشد.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/