شاهرود علما

حجت الاسلام والمسلمین مهدی حیدری، در گفت و گو با شاهرود علما با بیان اینکه چهارشنبه سوری یک سنت غلط است، اظهار کرد: اسلام ضد سنت ها و ارزش ها نیست.

امام جمعه شهر بهاران بابیان اینکه به عنوان مثال عید نوروز سنتی دیرینه نزد ایرانیان است، که اسلام هم آن را تایید کرده است،گفت: درست است بعضی از سنت ها ورفتارها پسندیده نیست ولی اسلام ضد سنت های ایرانی نیست بلکه مخالف بدعت ها بوده است.

وی در رابطه چهارشنبه سوری خاطرنشان کرد: معتقدیم مقدمه وجود همچنین مراسمی این است که باید یک سری صفات و شراط در نظر گرفته شود و این نکته برای مردم فرهنگ سازی و بازگو شود که در مراسم چهارشنبه سوری در زمان قدیم مردم از روی آتش رد می شدند نه اینکه با ترقه بازی جان خود و همشهریان را به خطر اندازند.

استاد حوزه ادامه داد: در زمان گذشته آتش بوده است اما و اصلا چیزی به اسم انفجاری که اکنون شاهد آن هستیم  وجود نداشته و این باید برای جوانان بازگو شود.

حجت الاسلام  حیدری بابیان اینکه طبیعت افراد اینگونه است که  به دنبال کسب منفعت در هر شرایطی هستند، تصریح کرد:باید توجه داشته باشیم که اصول اسلام بر اصل شادی وتفریح لحظه ای که منجر به اذیت وگناه حق الناس می شود مخالف است.

وی در ادامه گفت: فرضا بنده اصلا روحانی نباشم و شما هم مسلمان نباشید اما شما به عنوان یک انسان عاقل بگویید اگر ترقه در دست شما منفجر شد چه می شود؟ آیا لذت های لحظه ای فایده آن را دارد که زندگی خود را تباه کنیم.

استاد حوزه بابیان اینکه انسان با ارزش تر از جان چیزی ندارد، گفت: خداوند در آیه ای از قرآن خطاب به انسان ها می فرماید« جان خود را به هلاکت نیندازید» درحالت کلی هیچ آدم عاقلی جان خود را به خاطر یک خرافه بی فایده که به درد دنیا و آخرت نمی خورد  به خطر نمی اندازد.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری بابیان اینکه متاسفانه امروز اکثر جوانان فقط برای مراسمات خاص به مسجد می آیند، گفت: درطول سال متاسفانه پامنبری های جوان ما خیلی کم شده اند  پس بیشترین تاثیر را رسانه ی ملی و فضای مجازی در شکل گیری جوانان و فرهنگسازی دارد و ما فقط می توانیم به خانواده های آنها تذکر بدهیم.

وی بابیان اینکه طبق آیات قرآن و احادیق معصومین، حفظ جان جزو مهمترین واجبات است، گفت: بعضی اوقات انسان نگاه می کند می بیند یک انسان با زدن یک ترقه صدمه دیده است و یک خانواده را در شب عید عزادار کرده است که واقعا جای ناراحتی و تاسف دارد.

امام جمعه شهر بهاران بابیان اینکه آتش پرستی همان مجوس است که  جزو بدترین د عقایداست، گفت: متاسفانه در آیین زرتشت بدعت هایی گذاشته شد  که به آنها مجوس می گویند.

وی با بیان اینکه هیچ کس منکر تمدن و تاریخ داشتن نیست، گفت: ولی این دین مجوسیت که به مراتب بد تر از یهودیت نیزاست بحثش جدا بوده و اصلا قابل پزیرش نیست.

انتهای پیام/