شاهرود علما

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی

 حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی گفتند: عیسویتِ مسخ شده، تحریف شده است و دشمنان سعی دارند، محمدیت را چون مسیحیت معرفی کنند؛ امروزه حرف هایی است که در برخی دانشگاه‌ها مطرح می‌شود؛ اگر این بحث‌ها در دانشگاه‌ها مطرح شود، ممکن است فرزندان جامعه با این حرف‌ها منحرف شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار شاهرود علما، حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی، شامگاه چهارشنبه در همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تبریک پیروزی تاریخی جهادگران جبهه مقاومت بر کافران به‌ظاهر مسلمان داعشی و تجلیل از سردار سلیمانی، گفتند: امیدواریم که این شادی‌ها مستدام باشد و این سانحه عظیم زلزله اخیر که در کشور رخ داد، ترمیم شود.

این مرجع تقلید بیان کردند: قرآن‌پژوهان در محضر قرآن کریم هستند؛ قرآن کریم هیچ معادلی غیر از عترت طاهرین ندارد؛ عترت معادل قرآن است نه روایت؛ مرحوم کلینی و محدثان نامی امامیه هر دو طایفه نصوص را چه علاجیه و چه نصوصی که معارض ندارد، مطرح کرده‌اند.

ایشان گفتند: این بزرگان مطرح کردند که این طایفه نصوص را مطرح کردند که به‌نام ما اهل‌بیت(ع) روایت جعل می‌شود، ولی نمی‌توان قرآن را جعل کرد و به همین دلیل روایات باید به قرآن عرضه شود.

معظم‌له یادآور شدند: نصوص بیان می‌کند روایاتی که معارض داشته باشد یا نداشته باشد باید به قرآن عرضه شود زیرا به نام اهل‌بیت(ع) روایات دروغینی نیز جعل و بیان شده است.

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی عنوان کردند: روایات چه فقهی و حقوقی و اخلاقی و چه تفسیری، باید بر قرآن کریم عرضه شود؛ در حوزه باید اولین حرف را قرآن بزند؛ اگر بیان شده که کلام را عرضه کنید به این دلیل است که حد عناصر عرضه شود.

این مرجع تقلید بیان کردند: زمانی که امام علی(ع) توسط پیامبر(ص) معرفی شدند با معیّت حق مطرح شد؛ این بحث در خصوص عمار نیز بیان شده است؛ فرق این دو استاد و شاگرد، مرجع ضمیر است؛ زمانی که بیان شد که حق با علی(ع) است و علی با حق است، منظور آن است که هرچه علی(ع) بگوید، حق است.

ایشان گفتند: اولین رسالت استادان حوزه، قرآن‌محوری است؛ زمانی که اسلام عرضه شد، دشمن نیز او را تعقیب می‌کند؛ زمانی که دو دوست در کنار هم هستند، باید مشترکات را ملاک قرار داد.

معظم‌له یادآور شدند: گروهی بیان می‌کنند که در گذشته تصور می‌کردیم که اسلام، دینی جداست و مسیحیت نیز چیز دیگری است، ولی امروزه به این نتیجه رسیدیم که محمدیت چون مسیحیت است؛ آنها انجیل فعلی را که جزو تقریرات چهارگانه است، معادل با قرآن قرار دادند؛ یعنی هم مسیحیت و هم اسلام را هدف قرار دادند.

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی عنوان کردند: امام رضا(ع) بیان می‌فرمایند: ما حضرت عیسایی را که چون پیامبر ما سخن می‌گوید، قبول داریم نه عیسای جعلی که از سوی دیگران ارائه می‌شود.

این مرجع تقلید افزودند: حضرت عیسی(ع) بیان کردند: «من عبد محض هستم»؛ تکلّم حضرت عیسی معجزه بود نه کلام ایشان؛ آن کلامی که احدی توان آوردن مثل آن را ندارد، قرآن است.

ایشان گفتند: عیسویت مسخ شده، تحریف شده است و دشمنان سعی دارند، محمدیت را چون مسیحیت معرفی کنند؛ امروزه حرف هایی است که در برخی دانشگاه‌ها مطرح می‌شود؛ اگر این بحث‌ها در دانشگاه‌ها مطرح شود، ممکن است فرزندان جامعه با این حرف‌ها منحرف شوند.

معظم‌له یادآور شدند: قرآن کریم بیان می کند: «حبل متین است»، یعنی آویخته شده است؛ اگر قرآن تجلی و آویختن است، آنچه معادل این حبل متین است، علی(ع) و اولاد علی(ع) است.

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی عنوان کردند: قرآن، طناب آویخته است نه باران ریخته؛ پایین قرآن عربی مبین است، ولی دسترسی به بالای قرآن را که علی(ع) حکیم است،‌ در صورت شناخت باید به‌طور کامل اطاعت کرد.

این مرجع تقلید افزودند: در زیارت اهل‌بیت(ع) باید بیان کنیم ما در محضر شما وارد شدیم که از دامنه علم الهی شما بیاموزیم و چیزی را می خواهیم بیاموزیم که در حوزه و مکتب درسی نمی‌توانیم. باید در محضر حضرات بیان کنیم که می‌خواهیم از ما شاگردان خاص خود را بسازید.

ایشان گفتند: مرحوم «کاشف‌الغطا» بیان می کند که اگر قرآن نبود، انجیل و توراتی نیز نبود؛ قطعاً با پیشرفت علم، مسیحیت نیز باقی نمی‌‌ماند؛ اسلام و قرآن و انقلاب اسلامی و شهدای‌ انقلاب و مدافع مسیحیت و دین را نیز زنده کردند.

معظم‌له یادآورشدند: حوزه و بزرگان حوزه باید روزهایی چون مباهله و غدیر را بزرگ بدارند و جایگاه این روز را برای مردم بیان کنند؛ استادان حوزه باید قرآن متحرک باشند.

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی عنوان کردند: کلیسا و مسیحیت را همین مساجد ما زنده کردند؛ دشمن برای بیرون کردن قرآن، گام‌به‌گام حرکت می‌کنند؛ احمد غزالی برادر محمد غزالی، در ذیل آیه‌ای که می فرماید: پیرو قرآن کریم باشید، بیان می کند که قرآن مرجع است و قرآن نیز نیازمند سنت است و سنت نیز ما را به اجماع، و اجماع نیز ما را به قیاس ارجاع داده است؛ یعنی به همین راحتی سعی می‌کنند که عقل بشر را جایگزین وحی کنند.

ایشان در پایان بیان کردند: تبیین معارف در جامعه و ایجاد فضای مشترک با برادران اهل‌سنت باید با محوریت قرآن انجام شود.

منبع:خبرگزاری حوزه

انتهای پیام/